Užívateľské nastavenia

Aktuálna kategória Medicína

Budete presmerovaný na ďaľšiu

Prejdi na:
Odhlásiť
Nastavenia vyhľadávania
Typ obsahu Témy
Nedávno pridané Odborné články Video obsah Obsah pre pacientov Užitočné nástroje Upozornenia
Užívateľské nastavenia

Aktuálna kategória Medicína

Budete presmerovaný na ďaľšiu

Prejdi na:
Farmácia Veterina
Odhlásiť
NOVÉ

Nová štúdia MoveOn: včasná diagnostika Parkinsonovej choroby

Milí kolegovia, obraciam sa na Vás s prosbou o spoluprácu pri rozsiahlom projekte. Štúdia MoveOn je projekt zameraný na vyhľadávanie pacientov s Parkinsonovou chorobou v ambulanciách všeobecných lekárov. Z prostredia týchto ambulancií bude počas 6 mesiacov zabezpečený spoločnosťou Krka systematický zber dobrovoľne vyplnených anamnestických dotazníkov od Vašich pacientov čakajúcich na kontrolu alebo bežné vyšetrenie. Dotazníky sa následne budú vyhodnocovať u odborných lekárov - expertov na Parkinsonovu chorobu, do ktorých starostlivosti sa títo pacienti zveria. Včasné rozpoznanie príznakov tohto ochorenia napomáha k včasnej liečbe, a tak k zlepšeniu kvality života pacientov. Podrobnejšie informácie ohľadne celého projektu sa dozviete vo videocaste nižšie. Vopred ďakujem a teším sa na spoluprácu.
MUDr. Ján Necpál Centrum pre liečbu parkinsonizmu a extrapyramídových porúch, nemocnica Zvolen

Oslovil Vás MUDr. Ján Necpál?

Pridajte sa do štúdie MoveOn už dnes a zlepšite tak prognózu a kvalitu života Vašich pacientov.
Zapojiť sa do štúdie

3 dôvody prečo sa zapojiť do štúdie:

  • Pomôcť zlepšiť prognózu a kvalitu života svojich pacientov s Parkinsonovou chorobou (PCH).
  • Skorá diagnostika a tým skorá liečba pacientov s PCH predurčuje zlepšenie kvality života v porovnaní s pacientmi, ktorí sa diagnostikujú a liečia neskôr v priebehu ochorenia.
  • Stať sa súčasťou jedinečnej prospektívnej, multicentrickej, neintervenčnej, observačnej epidemiologickej štúdie.

Parkinsonova choroba (PCH) je chronické neurodegeneratívne ochorenie, ktorého výskyt typicky narastá so zvyšujúcim sa vekom, pričom vo veku nad 60 rokov postihuje približne 1% populácie. Epidemiologické dáta z posledných rokov jednoznačne ukazujú vzostupný trend prevalencie a incidencie PCH vo svete (kým v roku 1990 trpelo na PCH celosvetovo okolo 2,6 milióna obyvateľov, v roku 2015 to bolo už 6,3 milióna obyvateľov).

Hlavné pohybové (motorické) príznaky PCH ako je asymetrický pokojový tras, spomalenie pohybov, chôdze, stuhnutosť svalstva a pod. sú spôsobené degeneráciou buniek produkujúcu látku zvanú dopamín v určitej oblasti mozgu (tzv. substantia nigra), ktorá je sprevádzaná progresívnym hromadením tzv. Lewyho teliesok obsahujúcich akumulovaný proteín zvaný α-synukleín. V posledných rokoch si vyslúžili zvýšenú pozornosť však príznaky, ktoré nie sú asociované so zhoršovaním pohybu (tzv. nemotorické), a ktoré nielenže sprevádzajú motorické príznaky v priebehu ochorenia, ale ich dokonca často predchádzajú v čase, a tak sa stali terčom pozornosti najmä kvôli možnosti identifikovať počiatok ochorenia už v tzv. premotorickej fáze. Medzi ne patrí napríklad porucha čuchu, úzkosť a depresia, porucha správania v REM fáze spánku, zápcha, nespavosť a ďalšie iné.

Primárnym cieľom tejto štúdie je zistiť počet a charakteristiky subjektov získaných z ambulancií prvého kontaktu, ktorí na základe pozitívneho skríningového dotazníku a následných potrebných vyšetrení budú diagnostikovaní ako idiopatická PCH.  

Skorá diagnostika a tým skorá liečba pacientov s PCH predurčuje zlepšenie kvality života v porovnaní s pacientmi, ktorí sa diagnostikujú a liečia neskôr v priebehu ochorenia. Komplex motorických aj nemotorických príznakov nás dokáže informovať, či daný pacient trpí alebo v budúcnosti pravdepodobne môže trpieť na PCH vo forme ako ju verejnosť väčšinou vníma (najmä klasické motorické príznaky). Jednou z možností, ako sa pokúsiť identifikovať príznaky PCH v ktoromkoľvek štádiu (najmä však so zreteľom na včasné štádium), je použitie tzv. skríningových dotazníkov. Našim úsilím bude pokúsiť sa použiť vlastný skríningový nástroj na jednoduchú identifikáciu prítomnosti PCH u ľudí v bežných podmienkach priestorov ambulancií lekárov prvého kontaktu. Domnievame sa, že práve lekári prvého kontaktu by mali byť jedným z prvých elementov, ktoré by mali dokázať určiť prítomnosť príznakov PCH. Je však veľmi pravdepodobné, že náhodným všimnutím si príznakov PCH u pacientov trpiacich na iné ochorenia, sa dokáže identifikovať len malé množstvo reálne chorých pacientov s PCH. Uvedený skríningový dotazník má forsírovať aktívnu snahu samotného pacienta správne identifikovať svoje ťažkosti, a to v spolupráci so svojim všeobecným lekárom a následným odborným dovyšetrením a prípadným dispenzárom u neurológa špecializujúceho sa na PCH.