Užívateľské nastavenia

Aktuálna kategória Medicína

Budete presmerovaný na ďaľšiu

Prejdi na:
Odhlásiť
Nastavenia vyhľadávania
Typ obsahu Témy
Nedávno pridané Odborné články Video obsah Obsah pre pacientov CME Vzdelávanie Užitočné nástroje Upozornenia
Užívateľské nastavenia

Aktuálna kategória Medicína

Budete presmerovaný na ďaľšiu

Prejdi na:
Farmácia Veterina
Odhlásiť
Gastroenterológia

FAKTY O GASTROINTESTINÁLNYCH OCHORENIACH NIE SÚ CELKOM NEVINNÉ!

Ochorenia gastrointestinálneho (gi) traktu ako dyspepsia, gastroezofageálna refluxná choroba pažeráka (GERD), peptická vredová choroba (PVCH), infekcia h. pylori, ezofagitída, syndróm dráždivého čreva (IBS – irritable bowel syndrome) a pankreatitída, patria medzi bežné a nákladovo náročné ochorenia, ktoré sú stále poddiagnostikované a ich skutočná záťaž je ťažko vyčísliteľná.

GERD je stav vyvolaný patologickým spätným návratom (regurgitáciou) obsahu žalúdka späť do pažeráka. GERD patrí spomedzi ochorení GI traktu k tým s najväčšou prevalenciou, ktorá sa pohybuje na úrovni 10 – 30 %1-3.

24 % pacientov s GERD má pritom každodenné príznaky pálenia záhy, čo je hlavný príznak tohto ochorenia, 43 % z nich 1- až 2-krát za týždeň. Je známe, že väčšina pacientovs nevysvetliteľnými tráviacimi ťažkosťami má potiaže dlhodobo, a len asi polovica vyhľadá lekársku pomoc.Typické príznaky ako pyróza a regurgitácia

sú len špičkou ľadovca. Extraezofageálne symptómy GERD ako napríklad

astma, chronický kašeľ a laryngitída, sú stále „kameňom úrazu“ pri diferenciálnej

diagnostike spomínaných ochorení. Výskyt GERD sa pritom popisuje u 82 % pacientov s bronchiálnou astmou, u 50 % pacientov s nekardiálnou bolesťou na hrudníku a u 78 % pacientov s chronickým zachrípnutím.

Hoci väčšina astmatických pacientov s GERD má typické príznaky refluxu, približne 40 % ich nemá. GERD významne znižuje produktivitu práce až o 26 % naprieč Európou5. Má väčší dopad na kvalitu života ako ostatné bežné ochorenia (Graf 1).

Graf 1. Psychologické skóre celkovej/všeobecnej pohody8

Gerd má väčší dopad na kvalitu života ako ostatné bežné ochorenia6.

Neliečená GERD môže mať za následok vznik erózií na sliznici a viesť k vážnym komplikáciám, niektoré z nich ako Barretov pažerák, rakovina, aj život ohrozujúcim6.

Z prieskumu zdravotného stavu tráviacich ochorení naprieč Európou publikovaného v roku 2014 vyplýva, že GI a pečeňové ochorenia sú zodpovedné za približne jeden milión úmrtí každý rok naprieč celou Európou vo všetkých vekových skupinách a sú spojené so značnou chorobnosťou a nákladmi na zdravotnú starostlivosť. Najvyššia miera mortality viac ako 15 % je v Maďarsku, Taliansku a Poľsku a naopak, najnižšia hodnota menej ako 5 % je v Dánsku, Fínsku a Švajčiarsku9.

Cieľom liečby GERD je rozpoznanie príznakov, dosiahnutie vysokej miery remisie pri erozívnej ezofagitíde, zníženie výskytu komplikácií, ako aj zlepšenie kvality života pacientov a zníženie nákladov na liečbu ochorenia. Pilierom liečby je popri nefarmakologických opatreniach terapia inhibítormi protónovej pumpy (IPP). V kontrolovaných klinických štúdiách sa potvrdila vysoká miera úľavy od symptómov GERD a zhojenie ezofagitídy vo viac ako 80 % pacientov už po 4-týždňovom trvaní liečby6.

Skúšobné použitie IPP sa odporúča aj na liečbu mimopažerákových príznakov GERD. Od roku 2018 prebieha na Slovensku vzdelávací projekt Svätopluk, ktorý podporila aj Slovenská spoločnosť všeobecných praktických lekárov (SSVPL), a ktorého ambíciou je zlepšiť diagnostiku a manažment acidopeptických ochorení na Slovensku. Zdôrazňuje tiež, že len spolu sme nezlomní, a že dôležitú úlohu v celom liečebnom procese a dosiahnutí cieľov liečby našich pacientov zohrávajú ako všeobecní lekári, špecialisti ako napríklad gastroenterológovia, pneumológovia, ORL atď., ale i zdravotné sestry. K dnešnému dňu sa do tohto projektu zapojilo viac ako tisíc lekárov rôznych špecializácií a zdravotných sestier.

ZÁVER

GERD je časté chronické ochorenie, ktoré pri zanedbaní alebo neadekvátnej liečbe významne znižuje kvalitu života pacientov a môže viesť k vážnym komplikáciám, potenciálne i život ohrozujúcim. Včasná diagnostika a liečba je preto kľúčová, čomu napomáha aj iniciatíva projektu Svätopluk, ktorého cieľom je zvýšiť povedomie o tomto ochorení a zlepšiť kvalitu diagnostiky a manažmentu spomínaného ochorenia a jeho komplikácií.

Literatúra:

  1. Haag S et al. Management of reflux symptoms with Over-the-Counter Proton Pump Inhibitors: Issues and proposed guideline. Digestion 2009; 80(4): 226-34
  2. Dent J, El-Serag HB, Wallander MA, Johansson S. Epidemiology of gastro-oesophageal reflux disease: a systematic review. Gut 2005; 5(54): 710-17.
  3. Hershcovici T. Fass R. Gastro-oesophageal reflux disease-beyond proton pump inhibitor therapy. Drugs 2011; 71(18): 2381-9
  4. Tytgat GN, McColl K, Tack J et al. New algorithm for the treatment of gastro-oesophageal reflux disease. Aliment Pharmacol Ther. 2008; 27(3): 249-56.
  5. 44. Metodický list Ústrednej komisie racionálnej farmakoterapie a liekovej politiky MZSR. Manažment a racionálna farmakoterapia dyspepsie. November 2007
  6. 37. Metodický list Ústrednej komisie racionálnej farmakoterapie a liekovej politiky MZSR. Racionálna liečba refluxovej choroby pažeráka. Apríl 2005
  7. Mastronade JG, Anthonisen NR, Castro M, et al. Efficacy of esomeprazole for treatment of poorly controlled asthma. N Engl J Med 2009; 360:1487–1499
  8. Dean BB, Crawley JA, Schmitt CM, et al. The burden of illness of GERD: impact on work productivity. Aliment Pharmacol Ther 2003;17:1309–17. 2. Johnson DA. Medical Therapy of GERD: current state of the art. Hosp Pract. 1996;31(10):135-9, 143-4, 147-8.
  9. Roberts SE, Samuel DG, Williams JG et al. Survey of digestive health across Europe: Final report. Part1: The burden of gastrointestinal diseases and the organisation and delivery of gastroenterology services across Europe. United European Gastroenterol J 2014; 2(6): 539–543
  10. Scholten T. Long-term management of gastroesophageal reflux disease with pantoprazole. The Clin Risk Manag. 2007; 3(2): 231–43.
  11. Katz PO, et al. Guidelines for the diagnosis and management of gastroesophageal refluc disease. Am J Gastroenterol 2013;108:308-8.
  12. Hunt R, Armstrong D, Katelaris P et al. World Gastroenterology Organisation Global Guidelines: GERD Global Perspective on Gastroesophageal Reflux Disease. WGO 2015; 1-37