Užívateľské nastavenia

Aktuálna kategória Veterina

Budete presmerovaný na ďaľšiu

Prejdi na:
Odhlásiť
Nastavenia vyhľadávania
Typ obsahu Témy
Nedávno pridané Odborné články Video obsah Upozornenia
Užívateľské nastavenia

Aktuálna kategória Veterina

Budete presmerovaný na ďaľšiu

Prejdi na:
Farmácia Medicína
Odhlásiť
Veterina

Strongylatóza psov

Strongylatóza psov je parazitárne ochorenie charakterizované dermatitídou, enteritídou, anémiou a kachexiou.Je spôsobená viacerými druhmi machovcov. Častejšiesa vyskytuje v chovoch s vysokou koncentráciou psov.

Pôvodcami strongylatózy u nás najčastejšie sú Ancylostoma caninum a Uncinaria stenocephala. Ide o malé, okrúhle parazity, samček A. caninum meria 9 – 12 mm, samička 15 – 20 mm a samček U. stenocephala má dĺžku 5 – 8,5 mm, samička 7 – 12 mm. Ich vývojový cyklus je podobný a zahŕňa vajíčko, larvu (L1 – L3) a adultnú formu. Parazity sa lokalizujú v tenkom čreve, hlavne v jejune. Trusom sa vajíčka parazitov dostávajú do vonkajšieho prostredia, tu sa zvliekajú a vyvíja sa infekcie schopná larva L3. K nakazeniu dochádza viacerými spôsobmi: 1. perorálna infekcia – priamym požieraním infekčnej larvy; 2. perkutánna infekcia (cez kožu), kedy sa jedna časť lariev krvným obehom dostáva do pľúc, penetruje cez tracheu do hltanu a následne je prehltnutá, tzv. tracheálna migrácia, druhá časť priamo z kože migruje do rôznych orgánov a tkanív (hlavne do priečne pruhovaných svalov), tzv. Somatická migrácia, kde v hypobiotickom stave prežíva aj niekoľko rokov; 3. infekcia intrauterinná – hypobiotické larvy u gravidných súk prenikajú cez placentu do plodu (neonatálne infekcie) a galaktogénna – larvy sú vylučované mliekom. Psi sa môžu infikovať aj prostredníctvom paratenického hostiteľa, ktorými sú hlodavce.

Stupeň poškodenia organizmu závisí od viacerých faktorov, ako sú intenzita infekcie, vek, výživný a imunitný stav jedinca a iné. V intestinálnej fáze dochádza k poškodeniu sliznice tenkého čreva, na sliznici vznikajú petechiálne krvácaniny, pridružuje sa sekundárna bakteriálna infekcia a vzniká katarálna až hemoragická enteritída so skrátením črevných klkov v klinickom obraze sprevádzaná hnačkami, anémiou rôzneho stupňa a dehydratáciou. U šteniat pri intrauterinnej, príp. Galaktogénnej infekcii je pozorované výrazné chudnutie, rýchla unaviteľnosť, hnačky často s prímesou krvi, anémia a dehydratácia, môže dôjsť až k úhynu. Pri kožnej infekcii sa zisťuje hyperémia, ekzémy až ulcerácie. Postihnuté oblasti sú bolestivé a v prípade sekundárnej bakteriálnej infekcie sa môže vyvinúť pyotraumatická dermatitída. Najčastejšie je postihnutá koža na distálnych častiach končatín, v oblasti hrudníka, spodine brucha a v oblasti genitálií (cesty vstupu infekčných L3). Tracheálna migrácia vedie k vzniku zápalových zmien na pľúcach prejavujúcich sa kašľom. U dospelých a imunokompetentných jedincov prebieha ochorenie s menej intenzívnymi príznakmi alebo asymptomaticky.

Ancylostomóza a uncinarióza sa diagnostikujú na základe klinických príznakov a mikroskopickým vyšetrením trusu na prítomnosť vajíčok. Liečba zahŕňa aplikáciu antiparazitárnych preparátov. Ďalší liečebný postup vychádza z klinických prejavov parazitóz a stupňa poškodenia organizmu – aplikácia rehydratačných roztokov, antianemická liečba, strava bohatá na bielkoviny, imunostimulanciá, v prípade pneumónie a dermatitídy antibiotiká. Dôležitá je asanácia prostredia zahŕňajúca pravidelnú mechanickú očistu a dezinfekciu chovných zariadení a výbehov, znižovanie koncentrácie psov na plochu v prípade chovu väčšieho množstva jedincov, pravidelné vyšetrovanie trusu, podávanie kvalitného krmiva za účelom zlepšenia výživného a imunitného stavu zvierat a pod.

Ancylostomóza a uncinarióza sú zoonózy, u ľudí sa perkutánna infekcia ich larvami nazýva larva migrans cutanea.

Najlepší a najlacnejší spôsob ochrany zdravia psov je ich pravidelná dehelmintizácia, vrátane gravidných a laktujúcich súk (prevencia prenatálnej infekcie).

INSERT BANNER DEHINEL