Užívateľské nastavenia

Aktuálna kategória Medicína

Budete presmerovaný na ďaľšiu

Prejdi na:
Odhlásiť
Nastavenia vyhľadávania
Typ obsahu Témy
Nedávno pridané Odborné články Video obsah Obsah pre pacientov Užitočné nástroje Upozornenia
Užívateľské nastavenia

Aktuálna kategória Medicína

Budete presmerovaný na ďaľšiu

Prejdi na:
Farmácia Veterina
Odhlásiť
Infekcie a alergológia

Skrytá sila pastilky proti SARS-CoV-2

Zápalové zmeny horných dýchacích a prehĺtacích orgánov patria medzi najčastejšie ochorenia tak v detskom, ako aj dospelom veku. Najčastejšou príčinou ich vzniku sú vírusové ochorenia. Väčšina prebieha mierne a nevyžadujú žiadnu špecifickú liečbu. Asistovaná samoliečba je najbezpečnejšou cestou na úspešné zvládnutie ochorenia a účinné ovplyvnenie príznakov ochorenia. Práca prináša výsledky štúdie pastiliek s fixnou kombináciou CPC/BH na SARS-CoV-2. Prezentuje etiopatogenézu zápalových zmien, mechanizmus účinku pastilky a možnosti jej terapeutického využitia.

Pastilka CPC/BH nie je žiadnou novinkou na farmaceutickom trhu. Viaceré štúdie už v minulosti dokázali antibakteriálne, antiseptické a protizápalové účinky jej účinných zložiek a sú úspešne používané v liečbe niekoľko desaťročí. Výsledky nových štúdií prinášajú dôkazy o jej virucídnom efekte. Pastilka je fixnou kombináciou dvoch účinných zložiek cetylpyridínium-chloridu (CPC) a benzydamínu hydrochloridu (BH). CPC – je katiónové antiseptikum, kvartérna amóniová soľ. Znižuje povrchové napätie, vytvára detergenčný efekt. Je účinný hlavne proti grampozitívnym baktériám, menej proti gramnegatívnym baktériám. Má aj antimykotický účinok. Pôsobí miestne, do obehu sa nevstrebáva. BH – má štruktúru nesteroidnej látky s protizápalovými a analgetickými vlastnosťami. Má aj mierny anestetický, antibakteriálny a fungicídny účinok. Protizápalový účinok je zabezpečený inhibíciou syntézy prostaglandínov.

Vstrebáva sa do organizmu, ale jeho hladiny nedosahujú úroveň klinickej manifestácie. Vychádzajúc zo zloženia pastilky a mechanizmu účinku jej zložiek sú hlavnou indikáciou na terapeutické použitie pastilky zápalové zmeny v oblasti hrdla.

Dutina ústna, hltan a hrtan sú miestom prvého kontaktu organizmu s prostredím. Na pôsobenie faktorov vonkajšieho a vnútorného prostredia sú sliznice svojou stavbou prispôsobené. Po prekročení fyziologických hraníc (charakter, intenzita, trvanie) sa môžu tieto faktory stať škodlivými. Výsledkom je vznik zápalu. Zápalové zmeny môžu byť vyvolané množstvom faktorov:

  • fyzikálne,
  • chemické,
  • biologické,
  • imunologické,
  • iatrogénne,
  • endogénne.
Text under image: Obrázok 1.

Konkrétna podoba a rozsah zmien na slizniciach aj klinický obraz môže byť veľmi rozmanitý (Obr. 1). Je výsledkom interakcie pôsobiacej noxy a obranyschopnosti organizmu. Najčastejšou príčinou zápalových zmien v hrdle sú biologické faktory. V etiológii prevláda vírusový pôvod, pričom jeho podiel kolíše od 70 – 95 %.

Najčastejšími pôvodcami sú:

  • pikornavírusy,
  • koronavírusy,
  • ortomyxovírusy,
  • paramyxovírusy,
  • adenovírusy.

Vírusy spôsobujú rôzne funkčné a štrukturálne zmeny na sliznici dýchacích orgánov,

ktorých obnova môže trvať až 4 týždne. V tomto období je organizmus náchylnejší k vzniku nových infekcií. Prekonanie vírusového ochorenia nezanecháva imunitu alebo len slabú a krátkodobú. Preto a aj vzhľadom na vysoký počet sérotypov týchto vírusov je možné dostať ochorenie v priebehu jednej sezóny aj niekoľkokrát.

Bakteriálny pôvod býva zriedkavejší od 5 –20 %, skôr ako nasadajúca infekcia na vírusom poškodenú sliznicu. Mykotická a plesňová etiológia je zriedkavá. Frekvencia výskytu zápalov hrdla v predškolskom veku býva 6 – 8-krát ročne, u školákov, dospievajúcich a dospelých 2 – 4-krát ročne. V klinickom obraze sa objavujú rôzne celkové a miestne príznaky. Zvýšená teplota, slabosť, únava, bolesti svalov a kĺbov, bolesti hlavy, nechutenstvo, zimnice. Z miestnych príznakov je dominantným bolesť

hrdla. Môže mať rozličný charakter a intenzitu. Ďalšími príznakmi sú zápach z úst, kašeľ, vykašliavanie, zmena hlasu, stridor, dušnosť, strata čuchu, chuti.

Väčšina zápalových ochorení HCD prebieha mierne. Prechádzajú samé ako tzv. self-limiting ochorenia a nevyžadujú žiadnu špecifickú liečbu. Pacienti využívajú rôzne samoliečiteľské postupy. Pre bezpečnosť samoliečby je vhodné zapojenie zdravotníckych pracovníkov vo forme tzv. Asistovanej samoliečby, pri ktorej môžu poskytnúť odbornú poradenskú činnosť zameranú na bezpečné využívanie preskripčne neviazaných, voľnopredajných liekov, výživových doplnkov a nefarmakologických opatrení. Pri nesprávnej liečbe hrozí riziko závažných komplikácií. Základom úspechu liečby je správna a včasná diagnostika. Diagnostika vyžaduje určitý čas, rozhodnúť o liečbe musíme často skôr, než je diagnostika ukončená. Rozhodujúci je aktuálny klinický stav pacienta. Ak to klinický stav dovolí, vyčkáme s nasadením liečby. Ak nie, musíme nasadiť liečbu empiricky. Až takmer 90% týchto pacientov nevyžaduje inú ako symptomatickú liečbu.

Prvou voľbou by mala byť lokálna liečba. Zabezpečuje cielené pôsobenie v mieste zápalu s rýchlym nástupom a dlhou dobou účinku, s minimálnym alebo žiadnym vstrebávaním do krvného obehu. Tým eliminujeme riziko interakcie s inými liekmi a redukujeme metabolickú záťaž organizmu. V súčasnosti sú na našom trhu tieto skupiny látok na lokálnuliečbu:

  • antiseptiká,
  • nesteroidné antiflogistiká,
  • chemoterapeutiká, antibiotiká,
  • anestetiká, k
  • ortikoidy,
  • preparáty jódu.

Kombináciou jednotlivýchskupín látok pre miestnu aplikáciu môžeme dosiahnuť aditívny účinok(Obr. 2). Jednoznačná prevaha vírusovej etiológie je valídnym dôvodom na tvrdenie, že paušálne použitie ATB liečby v miestnej a celkovej aplikácii ako primárnej liečby nemá racionálne odôvodnenie. Je plne indikovaná po potvrdení bakteriálnej etiológie.

Obrázok 2. Na trhu existuje široká škála topicky pôsobiacich liekov

Optimálnou primárnou voľbou je použitie lokálnych antiseptík a antiflogistík. Ich vzájomná kombinácia prináša aditívny efekt. Takouto kombináciou je pastilka CPC/BH. Oprávnenosť jej použitia je založená na existujúcich klinických dôkazoch zo štúdií. Staršie práce dokázali antibakteriálny a antimykotický účinok. Novšie štúdie potvrdzujú virucídny účinok pastilky proti vírusu chrípky a najnovšia štúdia prináša dôkazy o virucídnom efekte proti SARS-CoV-2. Nový kmeň koronavírusu SARS-CoV-2 vyvoláva ochorenie COVID 19. Vírus sa prenáša ako respiračná kvapôčková infekcia, k pomnoženiu vírusu dochádzav oblasti nosovej dutiny, nosohltana a hltana, odkiaľ sa dostáva do dolnýchdýchacích orgánov a do celého organizmu. Naše poznatky o COVID 19 sa v priebehu pandémie neustále vyvíjajú a na ich podklade sa upravujú protokoly liečby. Pre úspešné zvládnutie ochorenia je rozhodujúca včasnosť liečby a stupňovitý prístup k liečbe v závislosti od štádia rozvoja ochorenia a klinického obrazu.

Súčasťou všetkých liečebných algoritmov je nasofaryngeálna hygiena. Jej základom je využitie antivirotických preparátov na lokálnu aplikáciu do nosa, dutiny ústnej, hltana a hrtana t. j. na miesta dokázaného prežívania, replikácie a prieniku SARS-CoV-2. Vďaka nim dochádza k redukcii množstva vírusov na slizniciach a narušením ich obalu vedie k strate infekčnosti vírusov. Výsledkom je redukcia vírusovej nálože, čo znižuje riziko šírenia vírusu do dolných ciest dýchacích, pľúc, zmenšuje množstvo prestupujúcich vírusov cez sliznice do organizmu, a tým znižuje riziko celkových komplikácií COVID 19 ochorenia. Menšie množstvo vírusov na slizniciach tiež významne redukuje šírenie vírusu do okolia, čím klesá riziko prenosu ochorenia.

Účinok pastilky CPC/BH proti SARS-CoV-2 vyhodnotila in vitro štúdia.

Táto štúdia bola zameraná na preskúmanie virucídnej účinnosti kombinácie CPC/BH vo fixnej kombinácii v pastilke, CPC/BH vo voľnej kombinácii v orálnej aerodisperzii a samotného CPC ako voľnej aktívnej substancie na vírus SARS-CoV-2 in vitro. V laboratórne exaktne simulovaných podmienkach, ktoré mali vytvoriť podmienky obdobné v dutine ústnej a hltane, sa inkuboval SARS-CoV-2 vírus s troma rôznymi koncentráciami aktívnych substancií CPC a CPC/BH, ktoré sa nechali pôsobiť 1, 5 a 15 minút. Infekčné vírusové častice boli detegované v bunkových kultúrach a vypočítal sa titer vírusu. Výsledky štúdie ukazujú, že všetky aktívne substancie v suspenziách s vysokou koncentráciou, ako aj so strednou koncentráciou kombinácie BH/CPC vykazovali 4-log zníženie titra vírusu, čo svedčí o 99,99 % redukcii vírusov (Obr 3).

Obrázok 3. Vystavenie SARS-CoV-2 testovaným produktom vo vysokej koncentrácii po dobu 1,5 a 15 minút. Log10 (c) /TCID50/ml vyjadrený ako logaritmická redukcia vírusu.

Navyše, najvyššia koncentrácia BH/CPC vo forme pastilky mala rýchlejší virucídny účinok v porovnaní s voľným CPC, pretože za krátky kontaktný čas 1 minúty znížil počiatočnú koncentráciu vírusu o viac ako 4-log. Pri analýze elektrónovou mikroskopiou je vo vzorkách vystavených vysokej koncentrácii pastilky CPC/BH viditeľná deštrukcia vírusového obalu (Obr. 4). Štúdia demonštruje efektívny, silný virucídny účinok pastiliek v in vitro podmienkach. Vzhľadom na dizajnovanie štúdie je predpoklad, že podobný efekt bude mať aj v in vivo podmienkach. Dvojito zaslepené štúdie in vivo by v dobe prebiehajúcej pandémie boli neetické, lebo by sme vystavili skúšajúcich neprimerane vysokému riziku ťažkého priebehu ochorenia alebo smrti, tým, že by nedostali komplexnú liečbu ochorenia. Do doby realizácie in vivo štúdií v SPC indikácia pastilky v liečbe COVID 19 nie je. Doterajšie moje osobné skúseností s použitím pastilky CPC/BH u pacientov s COVID 19 sú priaznivé. Pacienti využili pastilku ako súčasť komplexného liečebného protokolu.

Obrázok 4. Pastilky/CPC a BH/ zničia obal SARS-CoV-2

Záver

Pastilka CPC/BA je indikovaná na liečbu prakticky všetkých foriem a druhov zápalových zmien hrdla bez ohľadu na etiológiu. CPC má dokázaný antibakteriálny, antimykotický a virucídny účinok, vďaka ktorému priamo ničí vyvolávajúcu príčinu zápalu a bráni bakteriálnej superinfekcii poškodenej sliznice. BH antiflogistickým účinkom postupne ukľudňuje zápalové zmeny sliznice a vedie k zlepšeniu klinických prejavov ochorenia. Pastilka je veľmi dobre využiteľná nielen v liečbe už prebiehajúcich foriem zápalu, ale aj preventívne pred plánovanými diagnostickými a terapeutickými výkonmi, pri väčšej vírusovej expozícii a náloži.

Literatúra u autora