Hemolytická anémia psov
2. 4. 2020
Hemolytická anémia (chudokrvnosť) je patologický stav spôsobený znížením celkového počtu erytrocytov v krvi v dôsledku ich nadmerného rozpadu (hemolýzy).
Uvedená anémia môže byť vrodená alebo získaná. Erytrocyty za fyziologických okolností žijú v krvnom obehu zdravého psa 100 – 120 dní. Prestarnuté alebo poškodené erytocyty sú vychytávané makrofágmi retikuloendoteliálneho systému pečene, sleziny a kostnej drene. Pri patologickej hemolýze nastáva predčasná deštrukcia erytrocytov (extra – alebo intravaskulárna hemolýza). Normálna kostná dreň má dobrú erytropoetickú kapacitu, ktorou dokáže kompenzovať straty v krvnom obehu. V prípade narušenia rovnováhy medzi tvorbou a zánikom erytrocytov (vyčerpanie kostnej drene) sa vyvíja anémia.
Získanú hemolytickú anémiu u psov môžu spôsobovať lieky (paracetamol), chemické látky (olovo a iné), imunologické faktory (autoimunitná hemolytická anémia), baktérie (klostrídie, hemolyzujúce streptokoky) a krvné parazity. Z krvných parazitov sa u nás v posledných rokoch pomerne často diagnostikujú babézie.
Babézióza je spôsobená intracelulárnym parazitom Babesia canis. Vektorom uvedeného parazita je kliešť Dermacentor reticulatus. Sporozoity babézií sa pri expozícii kliešťom dostanú do krvného obehu a následne do erytrocytov hostiteľa – psa. Tu sa vyvíjajú trofozoity (ide o nepohlavné rozmnožovanie), po rozdelení ktorých dochádza k prasknutiu hostiteľskej bunky – intravaskulárnej erytrohemolýze a uvoľnené parazity napádajú ďalšie erytrocyty. Uvedený proces vedie ku vzniku hemolytickej anémie.
V dôsledku nadmerného rozpadu erytrocytov sa uvoľňuje hemoglobín, ktorého koncentrácia sa v krvi zvyšuje a vzniká hemoglobinémia. Rozpadom hemoglobínu sa zároveň zvyšuje aj hladina bilirubínu v krvi (bilirubinémia) a vzniká hemolytický ikterus. Nadmerná koncentrácia uvoľneného hemoglobínu aj bilirubínu vedie k poškodeniu obličkových glomerulov, dochádza k ich vylučovaniu obličkami tzv. Hemoglobinúrii a bilirubinúrii, a následnému akútnemu zlyhaniu obličiek a urémii.
Klinicky sa hemolytická anémia prejavuje bledosťou kože a viditeľných slizníc, tmavým sfarbením moču, neskôr sa vyvíja ikterus (žltačka). V dôsledku anémie dochádza tiež ku tkanivovej hypoxii (nedostatočnému okysličeniu) a následne k metabolickej acidóze.
Liečba okrem primárnej príčiny zahŕňa aj symptomatologickú. Aplikujú sa rehydratačné roztoky a látky na podporu erytropoézy v kostnej dreni (napr. vitamín B12).
Vzhľadom na negatívne následky babeziózy je dôležitá v prvom rade prevencia a ochrana psov pred vektormi, kliešťami, použitím rôznych antiektoparazitárnych prípravkov.